Դեկտեմբերի 8-ին ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի եւ Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության փոխնախագահ, Սենատի նախագահ Դանիլո Աստորիի համատեղ մամուլի ասուլիսը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ Դանիլո Աստորիի հետ բավականին երկար զրուցել է Մեծ եղեռնի 100-ամյա տարելիցի մասին: Ըստ նրա` վերջին տարիներին շատ է խոսվում այն մասին, թե ովքեր չեն ընդունում ցեղասպանության փաստը, մասնակից են դառնում ցեղասպանությանը: Խորհրդարանի նախագահը, դատապարտելով այդ երեւույթը եւ թուրքական իշխանության դիրքորոշումը, նշել է, որ Թուրքիան նոր սերնդին Հայոց ցեղասպանության մասնակիցը դարձնելու իրավունք չունի: Պարոն Սահակյանը հույս է հայտնել, որ առաջիկայում Թուրքիան կընդունի Հայոց ցեղասպանությունը, սակայն դա այժմ այդքան էլ իրատեսական չի համարել:
Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության փոխնախագահ, Սենատի նախագահ Դանիլո Աստորին նշել է, որ ոգեւորված է Հայաստանի ջերմ ընդունելությամբ, ինչը վկայում է երկու երկրների միջեւ առկա բարեկամական ու լավ հարաբերությունների մասին: Ըստ Սենատի նախագահի` այդ հարաբերությունների սկիզբը դրվել է դեռեւս 1920 թ.-ին, երբ Ուրուգվայն աջակցել է Հայաստանի անդամակցությանն Ազգերի լիգային: Այնուհետեւ հայ-ուրուգվայական հարաբերությունները թեւակոխել են շատ կարեւոր փուլ, երբ Ուրուգվայը 1965 թ.-ին ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, իսկ 1991թ.-ին` Հայաստանի Հանրապետության անկախությունը:
Դանիլո Աստորին վստահեցրել է, որ իրենք ցանկություն ունեն շարունակելու Հայաստանի հետ հարաբերությունները քաղաքական, տնտեսական, մշակութային եւ այլ բնագավառներում, որոնք էլ ավելի կամրապնդեն երկկողմ հարաբերությունները:
Որպես փոքր երկիր` Ուրուգվայը կողմնակից է հակամարտությունների խաղաղ եւ արդար ճանապարհով լուծմանը, պաշտպանում է այդ արժեքները եւ ցանկանում ունենալ լավ հարաբերություններ աշխարհի բոլոր երկրների հետ: Անդրադառնալով Ուրուգվայի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության ճանաչմանը` պարոն Աստորին նշել է, որ իրենց երկիրն աշխատում է այդ ուղղությամբ:

8 декабря в НС состоялась совместная пресс-конференция Председателя НС Г.Саакяна и вице-президента Восточной Республики Уругвай, председателя Сената Д.Астори.
Председатель НС Г.Саакян отметил, что имел продолжительную беседу с Д.Астори по поводу 100-й годовщины Геноцида армян. По Саакяну, в последние годы много говорится о том, что те, кто не признает факт геноцида, становятся его соучастниками. Спикер парламента, осуждая это   явление и позицию турецких властей, отметил, что Турция не имеет права делать новое поколение соучастником Геноцида армян. Г-н Саакян выразил надежду, что в будущем Турция признает Геноцид армян, однако пока не считает это реальным.
Вице-президент Восточной Республики Уругвай, председатель Сената Д.Астори отметил, что воодушевлен теплым приемом Армении, что свидетельствует о существующих между двумя странами дружественных и добрых отношениях. По его словам, эти отношения были заложены еще в 1920 г., когда Уругвай содействовал членству Армении в Лиге наций. Затем армяно-уругвайские отношения вступили в очень важную фазу, когда Уругвай в 1965 г. признал Геноцид армян, а в 1991 г. – независимость Республики Армения.
Д.Астори заверил, что Уругвай намерен и впредь развивать отношения с Арменией в политической, экономической, культурной и других сферах, которые еще более укрепят двусторонние отношения.
Как небольшая страна, Уругвай сторонник решения конфликтов мирным и справедливым путем, защищает эти ценности и желает иметь хорошие отношения со всеми странами мира. Обратившись к признанию Уругваем независимости НКР, г-н Астори отметил, что их страна работает над этим.