Դեկտեմբերի 8-ին ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի եւ Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության փոխնախագահ, Սենատի նախագահ Դանիլո Աստորիի համատեղ մամուլի ասուլիսը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ Դանիլո Աստորիի հետ բավականին երկար զրուցել է Մեծ եղեռնի 100-ամյա տարելիցի մասին: Ըստ նրա` վերջին տարիներին շատ է խոսվում այն մասին, թե ովքեր չեն ընդունում ցեղասպանության փաստը, մասնակից են դառնում ցեղասպանությանը: Խորհրդարանի նախագահը, դատապարտելով այդ երեւույթը եւ թուրքական իշխանության դիրքորոշումը, նշել է, որ Թուրքիան նոր սերնդին Հայոց ցեղասպանության մասնակիցը դարձնելու իրավունք չունի: Պարոն Սահակյանը հույս է հայտնել, որ առաջիկայում Թուրքիան կընդունի Հայոց ցեղասպանությունը, սակայն դա այժմ այդքան էլ իրատեսական չի համարել:
Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության փոխնախագահ, Սենատի նախագահ Դանիլո Աստորին նշել է, որ ոգեւորված է Հայաստանի ջերմ ընդունելությամբ, ինչը վկայում է երկու երկրների միջեւ առկա բարեկամական ու լավ հարաբերությունների մասին: Ըստ Սենատի նախագահի` այդ հարաբերությունների սկիզբը դրվել է դեռեւս 1920 թ.-ին, երբ Ուրուգվայն աջակցել է Հայաստանի անդամակցությանն Ազգերի լիգային: Այնուհետեւ հայ-ուրուգվայական հարաբերությունները թեւակոխել են շատ կարեւոր փուլ, երբ Ուրուգվայը 1965 թ.-ին ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, իսկ 1991թ.-ին` Հայաստանի Հանրապետության անկախությունը:
Դանիլո Աստորին վստահեցրել է, որ իրենք ցանկություն ունեն շարունակելու Հայաստանի հետ հարաբերությունները քաղաքական, տնտեսական, մշակութային եւ այլ բնագավառներում, որոնք էլ ավելի կամրապնդեն երկկողմ հարաբերությունները:
Որպես փոքր երկիր` Ուրուգվայը կողմնակից է հակամարտությունների խաղաղ եւ արդար ճանապարհով լուծմանը, պաշտպանում է այդ արժեքները եւ ցանկանում ունենալ լավ հարաբերություններ աշխարհի բոլոր երկրների հետ: Անդրադառնալով Ուրուգվայի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության ճանաչմանը` պարոն Աստորին նշել է, որ իրենց երկիրն աշխատում է այդ ուղղությամբ:

On December 8 in the RA National Assembly the joint press conference of the NA President and Danilo Astori, the Vice President of the Eastern Republic of Uruguay, the President of the Senate, was held.
The RA NA President Galust Sahakyan noted that he had a rather long talk with Danilo Astori about the Centennial of the Armenian Genocide. According to him, during the recent years much is spoken that who doesn’t accept the fact of the Genocide becomes the participant of genocide. Condemning that phenomenon and the position of the Turkish authorities, the Head of the parliament has noted that Turkey has no right to make the new generation of Turkey participant of the Armenian Genocide. Mr Sahakyan has expressed hope that in future Turkey will accept the Armenian Genocide, and however he has not deemed it feasible now.
The Vice President of the Eastern Republic of Uruguay, the President of the Senate Danilo Astori has noted that he is inspired by the warm reception of Armenia, which witnesses of the friendly and good relations between the two countries. According to the President of the Senate, the beginning of those relations has already been laid in 1920, when Uruguay has supported the membership of Armenia to the League of Nations. Then the Armenian-Uruguayan relations have turned into an important phase, when Uruguay recognized the Armenian Genocide in 1965 and in 1991 the independence of the Republic of Armenia.
Danilo Astori has assured that they wish to continue the relations with Armenia in the political, economic, cultural and other spheres, which will more strengthen the bilateral relations.
As a small country Uruguay is for the solution of conflicts in peaceful and fair means, preserves those values and wishes to have good relations with all countries of the world. Touching upon the recognition of independence of the Nagorno Karabakh Republic, Mr Astori has noted that their country works in that direction.